„В класната стая, учениците участват във вземането на решения за това какво да учат, как да учат и как да бъдат оценявани“
(Nunan, 2015, p.19).
Наистина, за съжаление, в нашите традиционни класни стаи учителите са авторитетните страни на процеса на преподаване; повечето от учебните материали за целевия език са избрани, проектирани и включени в учебната програма, без да се вземат предвид нуждите и интересите на обучаемите.
Второ, адаптирайте уроците, включително използваните материали, към нуждите и нивото на владеене на учениците. Необходимо е да се обърне внимание на начина, по който учениците искат да научат тези материали. Учебните или когнитивните стилове на учениците са различни. Ще познаем множеството интелигентности на нашите ученици. Например, Cristison идентифицира визуалната/пространствената интелигентност (както е цитирано в Larsen-Freeman & Anderson, 2011, p.240). Тези „ученици учат по-добре визуално, отколкото учещи на слух“ (Larsen-Freeman & Anderson, 2011, p.239) и ще се сблъскат с трудности при изучаването на нов език във формат на лекция. Поради тази причина нашата Академия ще обхване предпочитанията на учениците за стилове на учене и ще адаптира материалите. Въпреки това, използването на материали трябва да бъде само когато е абсолютно необходимо. Т.е., уроците трябва да бъдат „осветени от материали“, което е един от основните принципи на Dogme (Thornbury & Meddings, 2009; Thornbury, 2010).
За да се сбъднат тези вярвания, Академията възнамерява да използва различни техники (връзка към методите и подходите на mtcenel). Комуникативното езиково преподаване (CLT) и неговите разновидности, базираното на съдържанието обучение и езиковото преподаване, базирано на задачи, предлагат най-подходящите практики за нашата философия на преподаване за повишаване на комуникативната компетентност на нашите ученици – „да знаят кога и как да кажат какво да кого” (Larsen-Freeman & Anderson, 2011, p.152). Смятаме, че комуникативният аспект на езика се нуждае от повече внимание и го ценим, защото ако човек разшири добрите устни комуникационни умения, може да прехвърли това в писмена и други области на езика. Освен това, обучаемият има по-голяма възможност за изучаване и практикуване на целевата езикова култура в CLT, тъй като културата е интегрирана с езика и ако някой иска да научи чужд език, трябва да научи и за културата. Нашият екип приема, че тук отново трябва да подчертаем ролята на учителите, защото те са тези, които могат да създадат ситуациите от реалния живот за учениците. В нашите класове съдържанието ще бъде генерирано от учениците и базирано на разговор; това също е един от принципите на подхода на Dogme към ELT, споменат по-горе. Тъй като, по думите на Скот Торнбъри, английският е „формулен език“ (Торнбъри, 2016 г.), нашите учители ще използват техниките на директния метод, цялостния физически отговор (с по-малките учащи) и принципите на аудио-лингвалния метод за запаметяване от парчета и фрази, които най-често се използват в ситуации от реалния живот.
В заключение, трябва да включа и да разгледам обучаемите като заинтересовани страни в учебния процес и да проектирам процеса на преподаване според техните нужди и предпочитани стилове на учене. Чрез мотивиране на обучаемите и създаване на реални житейски ситуации Academy ще отговори ефективно на нашите три вярвания. Повечето от нашите учители са носители на езика и тъй като много от нас ще бъдат учители по английски език, за които не е роден, тези подходи към езиковото преподаване са най-предизвикателните за нас. Хората, както нашите ученици, така и техните родители, ще имат повече доверие в нас и в нашата философия. Ние също така разбираме, че ще преподаваме в ситуации от реалния живот, които могат да доведат до определени корекции в нашите подходи, техники и нашата философия. Acadedmy е готов да приеме и това предизвикателство и да вземе предвид всички заинтересовани страни.